Թոփ 5 տեղ Երևանում այցելելու համար
Տեղ համար առաջին Երևանում այցելելու համար. Հանրապետության Հրապարակ։ Զբոսնելով Երևանի կենտրոնում, անցնելով հարմարավետ սրճարանների ու ռեստորանների կողքով՝ անպայման այցելեք Հանրապետության Հրապարակ։ Այն Երևանի սիրտն է, ամենակենտրոնական մասը։ Եթե դուք ժամանեք գարնանը, ամռանը կամ վաղ աշնանաը, ապա Հանրապետության Հրապարակում կտեսնեք գործող շատրվաններ, որոնք հիասքանչ են ցերեկը, իսկ մայրամուտից հետո Ձեզ կուրախացնի երգող շատրվանների ցուցադրությունը։ Հենց այստեղ՝ Հանրապետության Հրապարակից ոչ հեռու է գտնվում Հայաստանի Պատմության Թանգարանը։ Այն հիմնվել է 1919 թվականին և հանդիսանում է Հայաստանի ամենահին թանգարանը։ Տեղի կոլեկցիան ընդգրկում է հնագիտական, նումիզմատիկական և ազգագրական թեմաներով մոտավորապես 400 000 գտածո։ Թանգարանում կարելի է ծանոթանալ Հայաստանի պատմությանը՝ սկսած վաղ պալեոլիթ շրջանից մինչև մեր օրերը։
Երկրորդ տեղը Երևանում այցելելու համար. «Վերնիսաժ»։ Վերնիսաժը նույնպես գտնվում է Հանրապետության Հրապարակից ոչ հեռու։ Այս վայրը պարտադիր պետք է այցելեն Երևան ժամանած այն զբոսաշրջիկները, ովքեր փնտրում են ազգային կերպարվեստի նմուշներ, կոլորիտային հուշանվերներ ու այլ հետաքրքիր իրեր, ինչպես նաև ձեռագործ աշխատանքների սիրահարները, քանի որ այս շուկայում իրենց աշխատանքներն են ներկայացնում իսկական վարպետները։ Այստեղ դուք կարող եք գտնել ձեռքով պատրաստված շախմատնեը, նկարներ, գեղազարդ սպասք, զարդեր, գլխաշորեր ու տեքստիլ այլ իրեր, երաժշտական գործիքներ և շատ այլ հետաքրքիր բաներ։ Վերնիսաժը հիասքանչ վայր է, որտեղից կարելի է գնել ու տուն տանել արժեքավոր, գեղեցիկ ու հետաքրքիր որևէ իր։
Երրորդ տեղը Երևանում այցելելու համար.«Կասկադ» ճարտարապետական համալիր։ Սա մի հրաշալի ու գեղեցիկ վայր է, ուր միշտ ցուցադրվում են անսովոր արձաններ։ Համալիրը իրենից ներկայացնում է հինգ բաց հարթակներից բաղկացած կասկադ, որի յուրաքանչյուր մակարդակից հիասքանչ տեսարան է բացվում դեպի քաղաք։ Երբ հասնեք ամենավերևի մասը, ձեր առջև կբացվի ամբողջ քաղաքը և Արարատի լավագույն տեսարանը։ Կասկադի յուրաքանչյուր մակարդակի վրա կան հետաքրքիր շատրվաններ, արձաններ և քանդակներ։ Բացի այս ամենը Կասկադում գործում է թանգարան՝ Գաֆեսչյան արվեստի կենտրոնը։ Կասկադ ցանկալի է այցելել երկու անգամ, քանզի ցերեկը և երեկոյան այստեղից բացվում են լրիվ տարբեր, բայց հիասքանչ տեսարաններ։
Չորրորդ տեղը Երևանում այցելելու համար. Մատենադարան։ Այն հանդիսանում է հնագույն ձեռագրերի պահպանմամբ զբաղվող ինստիտուտ, որը կրում է սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի անունը։ Թանգարանը ստեղծվել է Էջմիածնի միաբանության ձեռագրերի հավաքածուի հիման վրա։ Հավաքածուն սկսվում է 5-րդ դարից։ Մատենադարանում պահվում են ավելի քան 17 հազար հնագույն ձեռագիր և մոտ 100 հազար արխիվային փաստաթուղթ։ Բացի հայատառ ձեռագրերը (11230 լիարժեք և 2200 ֆրագմենտային), այստեղ պահվում են նաև ավելի քան 3000 ձեռագրեր ռուսերեն, եբրայերեն, լատիներեն, արաբերեն, արամերեն, հունարեն, վրացերեն, հնդկերեն, ճապոներեն ու պարսկերեն լեզուներով։ Թանգարանի կոլեկցիայում կան նաև 2281 հնատիպ գրքեր։ Այս թանգարանը կօգնի Ձեզ ավելի մոտիկից ծանոթանալ Հայաստանի հետաքրքրաշարժ ու բազմադարյան պատմությանը։
Հինգերորդ տեղը Երևանում այցելելու համար. Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիր։ Հուշահամալիրը նվիրված է 1915 թվականի Եղեռնի զոհերին։ Ամեն տարի ապրիլի 24-ին ամբողջ Երևանի բնակիչները, ինչպես նաև հայերը ողջ աշխարհից, ովքեր այդ ժամանակ հասցրել են հայրենիք ժամանել, այցելում են Ծիծեռնակաբերդ, որպիսի հարգեն ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ Սա մի տպավորիչ երթ է, որի ընթացքում հսկայական քանակի մարդիկ ծաղիկներ են տանում դեպի հավերժական կրակը։ Հուշահամալիրը բաց է այցելության համար տարվա մնացած օրերին նույնպես։ Այն իրենից ներկայացնում է շատ գեղեցիկ ու յուրօրինակ պատմություն ունեցող ճարտարապետական կոմպլեքս։ Համալիրը տեղակայված է նույնանուն բլրի վրա, որի վերևից նույնպես բացվում են հիասքանչ տեսարաններ։

Top 5 places to visit in Yerevan
Top 5 places to visit in Yerevan . Do You want to know where to go and what to see if You are in Yerevan for the first time?
The number one place to visit in Yerevan is Republic Square. Just walk in the center of the city, visit beautiful, cozy cafes and restaurants, and cone to the Republic Square. This is the real heart of Yerevan. If You come in spring, summer or early autumn, You will get a chance to see fountains, which are very beautiful. And after sunset a show of singing and dancing fountains will be waiting for You. Also, at the Republic Square there is a Museum of the History of Armenia. This is the first museum in the country, founded in 1919. The museum’s collection includes about 400,000 artifacts and unique samples of archaeological, numismatic and ethnographic collections. During Your visit You will get acquainted with the history and culture of Armenia from the time of the Early Paleolithic to the present day.
The second place to visit in Yerevan is the large “Vernissage” market, which is also located near the Republic Square. It is a must-see place for tourists seeking for national art, souvenirs and interesting things with an Armenian flavor. Also, here You can find the real handmade stuffs, because the best craftsmen present their works exactly on the market. Here You can buy handmade chess, paintings, painted dishes, jewelry, scarves, textiles, musical instruments, and much more. This is a great place to get and bring home valuable, beautiful and interesting souvenirs from Armenia.
The third place to visit in Yerevan is the “Cascade” architectural complex. This is a wonderful and beautiful place, where You can always find an exhibition of unusual modern sculptures. Architecturally, the building is a cascade of five open terraces, each of which offers wonderful views of the city. On the top of the complex You will see the whole city view and the best panorama of Mount Ararat. On each of the terraces there are interesting fountains, sculptures and installations. In addition, on the territory of Cascade there is an art museum – the Gafeschyan Center of Arts. It is better to visit the “Cascade” twice, because in the daytime and in the evening this place offers completely different, but impressive views.
The fourth place to visit in Yerevan is Matenadaran. This is the Institute of Ancient Manuscripts named after St. Mesrop Mashtots. The Institute was created on the basis of the collection of manuscripts of the Echmiadzin Monastery. The beginning of the collection dates back to the 5th century. The Matenadaran repository contains more than 17 thousand ancient manuscripts and more than 100 thousand ancient archival documents. In addition to Armenian manuscripts (11,230 full and 2,200 fragmentary), more than 3,000 manuscripts in Russian, Hebrew, Latin, Arabic, Syriac, Greek, Georgian, Indian, Japanese and Persian are also stored here. The museum’s storehouse also holds 2,281 old-printed books which were publushed until 1800. This museum will help You to get closer with the fascinating and long history of Armenia.
The fifth place to visit in Yerevan is Tsitsernakaberd Memorial Center. The memorial is dedicated to the victims of the 1915 genocide. Every year, April 24, all residents of Yerevan, as well as Armenians from all over the world who had the opportunity to fly to their homeland, visit the memorial to commemorate the victims of the genocide. This is an amazing procession, where huge number of people take flowers and go to the eternal flame. The memorial is open to visitors on other days, too. This is a very beautiful architectural complex with its own history. The memorial is located on the hill of the same name. From the top You can see the amazing city views.