Ի՞նչ պետք է վերցնենք Ձեր հետ Հայաստանում ճանապարհորդելիս
Ի՞նչ պետք է վերցնենք Ձեր հետ Հայաստանում ճանապարհորդելիս ։ Այս ցուցակը կօգնի Ձեզ մի կողմիս բաց չթողնել անհրաժեշտ իրերը ուշադրության կենտրոնից, մյուս կողմից էլ՝ չվերցնել ավելորդ ոչինչ։
Հայաստանով ճամփորդելու համար ցանկալի է վերցնել միայն ամենաանհրաժեշտ իրերը, քանի որ ամենահետաքրքիր ու գեղեցիկ վայրերը տեսնելու համար Դուք ստիպված եք լինելու շատ երթևեկել, իսկ դա միշտ ավելի հեշտ է անել քիչ իրերի առկայության դեպքում։
Եթե դուք Հայաստան եք ժամանում ամռանը, ապա ուշադրություն դարձրեք եղանակին. ամառը այստեղ շատ շոգ է լինում, և ցերեկները շատ հեշտ է վառող արևի տակ արագ և ուժեղ այրվածքներ ստանալ։ Այդ պատճառով մի մոռացեք վերցնել հարմարավետ բամբակյա հագուստ և հատուկ արևապաշտպան քսուքներ։ Ինչպես նաև հարկն է հստակեցնել, որ Հայաստանի տարբեր շրջաններում ջերմաստիճանի մեծ տատանումներ են լինում։ Օրինակ եթե հուլիսին ցերեկը Երևանում ջերմաստիճանը +40 է, ապա Սևանա լճի ափին Ձեզ կսպասի թարմացնող զով եղանակ, +22 °C տաքություն և հովացնոց քամի։ Այդ իսկ պատճառով երկրով ճամփորդելով ցանկալի է հետևել եղանակին և տաք շորեր նույնպես վերցնել։
Հայաստանը ընկերասեր ու բարյացակամ մարդկանց երկիր է։ Ռուսերեն լեզուն այդտեղ հասկանալի է գրեթե բոլորին՝ չհաշված որոշ բացառություններ։ Այդ իսկ պատճառով բառարանների կարիքը բացակայում է։ Ցանկացած հարցով Դուք ռուսերենով կարող դիմել պատահական անցորդներին և կստանաք նրանց օգնությունը։ Ինչպես նաև շատերը տիրապետում են անգլերենին կամ այլ օտար լեզուների։ Քաղաքում ուղեցույցերը կրկնվում են անգլերեն լեզվով, ինչը հեշտացնում է զբոսաշրջիկների տեղաշարժը։ Բացի այդ, բազմաթիվ ցուցակներ և անվանումներ նույնպես գրված են ոչ միայն հայերեն, այլ նաև անգլերեն կամ ռուսերեն լեզվով։ Հայաստանում առանց օտար լեզուների իմացության ճանպարհորդելը շատ հարմարավետ է։
Հայաստանում ճամփորդելիս պատրաստ եղեք, որ հայկական ճաշկերույթները շատ երկար են տևում և անչափ համեղ են։ Բայց համեղ խորովածի նման քանակը կարող է ծանրություն առաջացնել նման ճաշատեսակների անսովոր մարդկանց մոտ։ Սակայն այս խնդիրը բարեբախտաբար հեշտությամբ լուծվում է հատուկ դեղամիջոցներով, որոնք վաճառվում են ցանկացած դեղատանը։ Դեղատներից օգտվելը և դեղամիջոցներ ձեռք բերելը նույնպես դժվարություն չի ներկայացնում, քանի որ ռուսախոս դեղագետները միշտ կօգնեն, կպատասխանեն հարցերին և խորհուրդներ կտան։ Հատկանշական է, որ Հայաստանում դեղահաբերը վաճառվում են հատով։
Ցանկացած պակաս կամ մոռացված իր կարելի է գնել։ Ամենակարևորը փաստաթղթերի և գումարի առկայության մասին հոգ տանելն է։ Հայաստանը ունի իր սեփական դրամական միավորը՝ դրամը։ Փոխանակման կետեր կան սուպերմարկետներում ու հաճախ հանդիպում են նաև քաղաքի տարբեր մասերում՝ մեծ փողոցների վրա։ Դրանք կարելի է գտնել առանց դժվարության։ Շատ հաճախ փոխարժեքը ավելի շահավետ է լինում սուպերմարկետների փոխանակման կետերում, քան օդանավակայանում։ Հայաստանի տարածքով ճանապարհորդելիս՝ հատկապես, երբ այցելում եք հեռավոր վայրեր, ցանկալի է ունենալ կանխիկ գումար, քանի որ շատ հավանական է, որ քարտով վճարել չի հաջողվի։
Եվ ամենավերջում ցանկանում ենք խորհուրդ տալ չմոռանալ վերցնել լիցքավորող սարք սմարթֆոնի կամ ֆոտոապարատի համար, ինչպես նաև լրացուցիչ հիշողության կրիչ բազմաթիվ գեղեցիկ նկարների համար, որոնք Ձեզ կհիշեցնեն հիասքանչ ու կոլորիտային ճամփորդության մասին Հայաստանում։
Ի՞նչ պետք է վերցնենք Ձեր հետ Հայաստանում ճանապարհորդելիս։ Միայն ամենաանհրաժեշտ իրերը, քանզի մնացած ամեն ինչ՝ հիասքանչ մարդիկ, գեղեցիկ բնություն, գեղատեսիլ վայրերը և համեղ սնունդը արդեն այստեղ են։

Что взять с собой для путешествий по Армении
Что взять с собой для путешествий по Армении ? Этот чек-лист поможет вам не упустить из виду нужные вещи и, наоборот, не прихватить лишнего.
Для путешествий по Армении лучше всего брать только самые необходимые вещи, ведь для того, чтобы посмотреть самые удивительные и красивые места вам придется прокатиться по стране, а делать это лучше всего на легке. Если вы приезжаете летом, то обратите внимание на погоду, в Армении бывает очень жарко летом, в дневное время суток на палящем солнце можно очень быстро и очень сильно обгореть, поэтому позаботьтесь об удобной хлопковой одежде и специальных солнцезащитных кремах. Так же, стоит уточнить, что в разных районах Армении бывает большой перепад температур. Так, например, если июльским днем в Ереване +40, то около озера Севан вас будет ждать бодрящая прохлада, +22 и прохладный ветерок. Поэтому, при поездках по стране просматривайте погоду и старайтесь брать и теплые вещи тоже.
Армения страна с самым дружелюбным и доброжелательным народом. Русскую речь понимают практически все, за очень редким исключением. Поэтому, необходимость в переводчиках отсутствует. С любым вопросом вы сможете обратиться к прохожему на русском языке, и отзывчивые граждане вам помогут. Так же, очень многие владеют английским и другими иностранными языками. В городе указатели дублируются на английском языке, что делает передвижение очень удобным для туристов. Так же, многие вывески и названия написаны не только на армянском, но и на английском или на русском. Путешествия по Армении без знания языков очень комфортное.
Путешествуя по Армении будьте готовы к тому, что Армянские застолья очень долгие и бесконечно вкусные. Но такое обильное количество вкусного шашлыка могут оставить после себя тяжесть в непривыкшем к такому пиру животе, которая, к счастью, легко снимается специальными препаратами, продающимися в любой аптеке. В аптеках так же приобрести необходимые лекарственные средства не составит труда, ведь русскоговорящие фармацевты всегда помогут, ответят на вопросы и проконсультируют, а также, таблетки в Армении можно покупать поштучно.
Любую недостающую или забытую вещь всегда можно приобрести. Самое главное, позаботиться о документах и деньгах. В Армении своя денежная валюта – драм. Обменники есть в супермаркетах и часто встречаются в городе на больших улицах. Найти их не составит труда. Чаще всего, курс более выгодный в обменниках в крупных супермаркетах, нежели в аэропорту. При путешествиях по Армении, особенно в какие-то дальние места, стоит позаботиться о наличных деньгах, так как, возможно, карточкой расплатиться не получится.
Ну и напоследок, хотелось бы посоветовать запастить зарядкой в смартфоне или фотоаппарате, а также дополнительным жестким диском для множества прекрасных фотографий, которые будет вам напоминать о чудесном и колоритном путешествии по Армении.
Что взять с собой для путешествия по Армении ? Только самое необходимое, ведь все остальное – чудесные люди, прекрасная погода, атмосферные места и вкуснейшая еда уже в Армении.